consilium europae
Talent rośnie w samotności, charakter wśród ludzi.

W ramach "Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich" nasza fundacja otrzymała dofinansowanie na zakup projektora

 


"Pamiętamy"

Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę ile grobów na naszych Radomskich cmentarzach jest już opuszczonych i zapomnianych. Szczególnie widoczne jest to podczas uroczystości Wszystkich Świętych. Dlatego właśnie Pan Norbert Krzyżanowski osobiście zorganizował fundusze aby zapalić symboliczne światło na takich grobach. Dzięki zaangażowaniu Pana Norberta udało się zaangażować wolontariuszy, którzy tuż przed jak również w trakcie uroczystości sprzątali groby oraz zapalali znicze.

 


 

Projekt "Ja wolontariusz" został zrealizowany przez naszą fundację w okresie od maja 2017 r do grudnia 2017 r.

Projekt miał za zadanie promocję wolontariatu zarówno u ludzi młodych jak i osób starszych z terenu powiatu gorzowskiego i miasta Gorzów Wielkopolski.

Dzięki nam uczestnicy projektu dowiedzieli się:

  • czym jest wolontariat
  • czym jest wolontariat pracowniczy
  • jak zostać wolontariuszem
  • jakie są prawa i obowiązki wolontariusza
  • dlaczego warto zostać wolontariuszem

W projekcie wzięło w sumie udział ok 200 osób. 


Projekt "Młodzi Przedsiębiorcy" 
Projekt ukończyło 871 uczestników. Projekt był realizowany od 09.2016 r. do 10.2017 r.
Zajęcia prowadzone były w systemie weekendowym wraz z wykorzystanie nowoczesnych form nauczania jakim są moduły e-learningowe.
Uczestnicy którzy ukończyli kursy dowiedzieli jak wyglądają poszczególne etapy zakładania własnej działalności gospodarczej.

Każdy z uczestników projektu uzyskał wiedzę dotyczącą: formalności urzędowych, podatków, źródeł finansowania działalności. Zapoznał się także z aktualnymi przepisami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej.

Spis szkoleń przypadających na jednego uczestnika:

  1. Zakres 1. Uwarunkowania podjęcia działalności gospodarczej
  2. Zakres 2. Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej
  3. Zakres 3. Formy opodatkowania podatkiem dochodowym oraz umowy z pracownikami
  4. Zakres 4. Podatek od towarów i usług VAT oraz pozostałe podatki
  5. Zakres 5. Źródła finansowania działalności gospodarczej
  6. Zakres 6. Formy zatrudnienia
  7. Zakres 7. Obowiązki związane z zatrudnianiem pracowników

Junior - Senior na Dolnym Śląsku 

Projekt realizowany był od maja do listopada 2017 r. i jego celem była integracja i wymiana doświadczeń pomiędzy seniorami, a dziećmi do lat 13 z powiatów: wrocławskiego, oleśnickiego i świdnicki. Podczas spotkań seniorzy przekazywali młodym obywatelom różnego rodzaju ciekawostki historyczne dotyczące regionu, pokazywali czym jest lokalny patriotyzm oraz lokalną kulturę. Natomiast dzieci pomagały seniorom odnaleźć się z dzisiejszym świecie czyli dobie komputerów i internetu. Ponadto zapoznawali nowymi trendami muzycznymi, tanecznymi itp. 

W ramach projektu:
Odbyło się 25 spotkań na terenie powiatów. Łącznie udział w projekcie wzięło 60 seniorów oraz 86 dzieci.


Centrum Aktywnych Rodziców

Projekt realizowany był od 02 czerwca 2016 r. do 30 października 2016 r. i wspierał on różne formy edukacji i aktywizacji osób bezrobotnych, osób chcących powrócić na rynek pracy po urlopach macierzyńskich czy wychowawczych.

Cele zostały osiągnięte poprzez uzyskanie przez uczestników projektu wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie prowadzonych przez fundację zajęć i warsztatów. Główne cele realizacji zadania publicznego zostały osiągnięte ponieważ, 80 uczestników projektu otrzymało kompleksową wiedzę z tematów jakie oferował projekt, czyli:

- poznanie problematyki i możliwości związanychz pracą opiekuna w świetle ustawy żłobkowej

-  jak zostać nianią

- jak zostać dziennym opiekunem

- jak pracować jako wolontariusz przy opiece nad dziećmi ( w tym aspekty płatnego wolontariatu)

- jak zostać opiekunem w klubie dziecięcym

- jak zostać opiekunem w żłobku

- jak prowadzić swoją działalność gospodarczą w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3  ( jak napisać biznesplan, gdzie złożyć dokumenty celem rejestracji swojej działalności gospodarczej, gdzie szukać informacji na temat dofinansowania tego typu działań, jakie warunki należy spełnić aby otworzyć taką działalność gospodarcza, jak przeprowadzić analizę strategiczną.

Nabycie wiedzy i umiejętności z tych tematów przygotowało uczestników projektu do pracy jako opiekunowie do dzieci do lat 3 w różnych jego formach co przyczyni się do wspierania i wzmacniania systemu opieki nad dziećmi do trzeciego roku w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2013 r. poz. 1457, z późn. zm.), zwanej dalej, „ustawą żłobkową”.

Projekt realizowany był w powiecie wrocławskim m. Chrząstawa.

Zapisy do projektu odbywały się w biurze projektu znajdującego się we Wrocławiu w godzinach pracy biura podanych na plakatach i ulotkach.

W projekcie udział wzięło 80 uczestników zamieszkujących powiat wrocławski.

 

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych

z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

w ramach otwartego konkursu ofert –

Konkurs Inicjatyw Organizacji Pozarządowych w 2016 r.

 


 

 

 

„Nowe umiejętności – lepsze życie” – termin realizacji od listopada 2015 do maja 2016 r

Uczestnicy projektu:

Osoby powyżej 30 roku życia z powiatu gorzowskiego oraz samego miasta Gorzów Wilkopolski, o niskich kwalifikacjach, zamieszkujących województwo lubuskie:

  1. osoby bezrobotne, w tym:
    • osoby długotrwale bezrobotne
    • osoby powyżej 50 roku życia
  2. osoby bierne zawodowo
  3. osoby niepełnosprawne

Projekt obejmował następujące działania:

Analiza zasobów i umiejętności – spotkania indywidualne z doradcą zawodowym, mające na celu analizę predyspozycji, ograniczeń, możliwości i aspiracji zawodowych, zdiagnozowanie potrzeb szkoleniowych i doradczych, wskazanie możliwości na rynku pracy

Indywidualne Poradnictwo Zawodowe – indywidualne poradnictwo zawodowe z Doradcą Zawodowym w zakresie wyboru zawodu zgodnego z umiejętnościami i możliwościami Uczestników oraz pomoc w planowaniu kariery zawodowej.

Trening umiejętności zawodowych – wsparcie miało na celu podniesienie kompetencji psychospołecznych, umiejętności interpersonalnych, zdolności adaptacji i kreatywności, asertywności i poruszania się po rynku pracy.

Szkolenia komputerowe z technologii informacyjno–komunikacyjnych) - Celem szkolenia było doszkolenie m.in.: z zakresu wyszukiwanie informacji online z Internetu, ich ocena i zapis potrzebnych informacji, komunikacja za pomocą narzędzi komunikacji elektronicznej, MS Word.

W projekcie udział wzięło 196 osób


 „Przedsiębiorstwo społeczne jako animator ekorozwoju terenów wiejskich”

Projekt realizowany był od poczatku września do końca listopada 2015 r. i jego celem było upowszechnienie wśród społecznościach lokalnych powiatów: wrocławski, oleśnicki, legnicki, świdnicki idei wprowadzania kapitału społecznego, przekazanie wiedzy nt. modelowej strategii mobilizowania społeczności lokalnych do tworzenia przedsiębiorstw społecznych oraz pokazanie efektów funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych.

W ramach projektu:
Odbyło się 18 seminariów w różnych miejscowościach leżących na terenie powiatu wrocławskiego, oleśnickiego, legnickiego, świdnickiego. W każdym wydarzeniu wzięło udział 30 osób – przedstawicieli samorządów, lokalnych przedsiębiorców i lokalnych mediów. Celem seminariów było przedstawienie projektu, przekazanie uczestnikom wiedzy nt. wprowadzania przedsiębiorstw społecznych jako ważnego czynnika wspomagającego rozwój gospodarczy i społeczny na terenach wiejskich.

 


Senior/Junior w Lubusiem

Projekt realizowany był od kwietnia do października 2015 r. i jego celem była integracja i wymiana doświadczeń pomiędzy seniorami, a dziećmi do lat 15 z powiatów: gorzowskiego, sulęcińskiego, słubickiego oraz miasta Gorzów Wielkopolski. Podczas spotkań seniorzy przekazywali młodym obywatelom różnego rodzaju ciekawostki historyczne dotyczące regionu, pokazywali czym jest lokalny patriotyzm oraz lokalną kulturę. Natomiast dzieci pomagały seniorom odnaleźć się z dzisiejszym świecie czyli dobie komputerów i internetu. Ponadto zapoznawali nowymi trendami muzycznymi, tanecznymi itp. 

W ramach projektu:
Odbyło się 30 spotkań na terenie powiatów. Łącznie udział w projekcie wzięło 70 seniorów oraz 95 dzieci.

 


 „Sport w wakacje”

Był to projekt zrealizowany dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców w powiecie świdnickim gmina Dobromierz. Jednym z działań projektu była organizacja pikniku rodzinnego dla mieszkańców gminy. Podczas imprezy dzieci wzięły udział w ponad 10 konkurencjach sportowych oraz bawiły się z animatorem kultury.

Z naszego projektu w okresie wakacyjnym skorzystało aż 120 dzieci.

 


„Sztuk dla młodych”

Projekt edukacyjny realizowanym był od marca do czerwca 2015 r. W ramach projektu młodzież otrzymała kompleksowy kurs artystyczny. Wszystkie zajęcia były bezpłatne.

Kurs artystyczny dla młodzieży obejmował naukę klasycznego rysunku dla kandydatów na wyższe uczelnie, czyli ćwiczenia rysunkowe i malarskie martwej natury, modela, podstawy portretowania, zadania z kompozycji oraz detal architektoniczny. Dodatkowo młodzież uczestniczyła w kursie historii sztuki, który obejmuje sztukę na przestrzeni dziejów – od prehistorii po współczesność. Zakres prezentowanego materiału był zbieżny z kanonem, który obowiązuje na egzaminach maturalnych z historii sztuki oraz na egzaminach na studia. Projekt kierowany był do osób w wieku od 14 do 19 lat.

W projekcje udział wzięło 60 osób.

 


 

"Czas seniora"

Grupę docelową projektu stanowiło 120 wieku 50+. Uczestnikami naszego projektu byli mieszkańcy Wałbrzych i gmin ościennych, położonych do 20 km od Wałbrzycha. Otwarcie się na gminy ościenne dało nam gwarancję udział w projekcie osób z tzw. terenów wiejskich. To właśnie osoby starsze zamieszkujące takie obszary mają utrudniony, a wręcz ograniczony, dostęp do edukacji, usług (około)medycznych, aktywności hobbystycznych i wsparcia psychologicznego. W pierwszej kolejności do projektu zostały zakwalifikowane z podstawowym i średnim wykształceniem, nie znające obsługi komputera, Internetu ani języka angielskiego (bądź znające to w stopniu podstawowym) i wykazujące się przynajmniej minimalną chęcią nauczenia się nowych rzeczy.

Uczestnicy projektu "Czas seniora" nabyli wiedzę z zakresu:

Zakres 1:

  • Podstawy obsługi komputera i Internetu – skierowane do osób, które nie korzystały dotychczas z komputera oraz Internetu lub posiadają umiejętności na bardzo niskim poziomie
  • e-usługi (e-urząd, e-zakupy, e-bankowość – w tym zarządzanie budżetem domowym) – skierowane do osób, posługujących się komputerem oraz korzystających z Internetu, które chcą bezpiecznie korzystać z e-usług
  • Język angielski – skierowane do osób, które chcą zdobyć umiejętności związane z posługiwaniem się językiem obcym, co pozwoli im na zwiększenie aktywności 
  • Fotografia i obróbka zdjęć – skierowane do osób, które znają podstawy obsługi komputera i interesują się fotografią.

Zakres 2:

  • Taniec – skierowany do osób, które są zainteresowane tańcem lub chcą poprawić koordynację ruchową
  • Nordic walking – skierowany do osób, które chcą aktywnie spędzać czas na wolnym powietrzu
  • Fitness – skierowany do osób, które chcą zwiększyć sprawność organizmu przy wykorzystaniu różnych metod
  • Rękodzieło (m.in. filcowanie, decoupage, wiklina papierowa) – skierowane do osób, których stan zdrowia nie pozwala na uczestniczenie w aktywnościach fizycznych, a którzy chcą rozwijać sprawność rąk i dłoni oraz koordynację ruchową.

Zakres 3

  • Zdrowe odżywianie – spotkanie z dietetykiem – skierowane do osób, które chcą poznać zasady zdrowego żywienia dostosowanego do potrzeb seniorów
  • Warsztaty usprawniające – spotkanie z rehabilitantem – skierowane przede wszystkim do osób, posiadających problemy z poruszaniem się
  • Pierwsza pomoc przedmedyczna – skierowane do osób, które chcą zdobyć dodatkowe umiejętności w tym zakresie
  • Pielęgnacja ciała z elementami wizażu – skierowane do osób, które chcą zdobyć umiejętności związane z odpowiednim dbaniem o ciało.

Projekt realizowany był od 10 czerwca 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r.

 


 

Ponad 1366 osób skorzystało już z projektu "Startuj, pracuj- Radom szansą na sukces", realizowanego przez Fundację Consilium Europae.

Projekt przeznaczony jest dla osób, które skończyły 50. rok życia i szukają jakiejś pracy dla siebie, a także dla osób niepełnosprawnych. 
Do tej pory z projektu skorzystało 1366 osób, w tym ponad 800 kobiet i przeszło 560 mężczyzn. 
W ramach projektu organizowane są szkolenia z małej przedsiębiorczości, obsługi wózków widłowych, komputera, kasy fiskalnej, prawa jazdy - dodaje Olga Kowalska. 
Nabyte umiejętności mają się przyczynić do tego, że osobom po kursach łatwiej będzie znaleźć pracę.
Projekt trwał od 2013-07-23 do 2014-04-08


 

Doradztwo CSR - Szkolenia i warsztaty od stycznia 2014 r. Fundacja prowadzi szkolenia z doradztwa CSR

Szkolenia edukacyjne:

Szkolenia wprowadzające do zagadnienia społecznej odpowiedzialności biznesu, bądź pogłębiające tę tematykę. Przeznaczone dla osób na różnym poziomie w strukturze organizacji, odnoszące się do specyfiki branżowej oraz codziennej pracy uczestników szkolenia. Szkolenia są dopasowane do potrzeb i oczekiwań konkretnej organizacji.
- Warsztaty edukacyjne dla zarządu
- Warsztaty edukacyjne dla kadry zarządzającej
- Warsztaty edukacyjne dla pracowników
Efektem szkolenia dla uczestnika będzie:
Umiejętność przełożenia zagadnień związanych z odpowiedzialnym biznesie na codzienną pracę. Dostrzeżenie korzyści z wdrażania CR w organizacji.

Efektem szkolenia dla organizacji będzie:
Podniesienie poziomu świadomości i zaangażowanie we wdrażanie CR w organizacji wśród pracowników wszystkich szczebli. Budowanie kultury korporacyjnej opartej na odpowiedzialności. Uspójnienie rozumienia istotnych kwestii i założeń CR w organizacji.

Warsztaty procesowe

Warsztaty, których celem jest wsparcie w procesie wdrażania CR w organizacji.

Przy zastosowaniu metod szkoleniowych, angażujących uczestników wypracowywane są kompleksowe rozwiązania odpowiadające na wyzwania z zakresu CR, przed którymi stoi organizacja.

Efektem szkolenia dla uczestnika będzie:
Zwiększenie poczucia współodpowiedzialności i wpływu na rozwój CR w organizacji. Możliwość wypracowywania rozwiązań, za które uczestnicy w dalszym procesie wdrażania CR będą odpowiedzialni i które będą ich bezpośrednio dotyczyły.

Efektem szkolenia dla organizacji będzie:
Podnoszenie poziomu świadomości i zaangażowania pracowników we wdrażanie CR w organizacji, poprzez włączenie ich w wypracowywanie konkretnych rozwiązań i pomysłów.

 

Szczegóły i informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy.

 


Mamy zaszczyt powiadomić, że Świetlica jaką prowadzi Fundacja w ramach wyrównania szans dostępu do pozaszkolnej edukacji i aktywnego, kreatywnego spędzania czasu dla dzieci w wieku 6-13 lat, została wyróżniona w rankingu Pozytywnie Zakręcone Projekty przez TVP 1  za co z całego serca dziękujemy.

Pragniemy dodać że nadal będziemy działać dla dobra dzieci z rodzin, które tego na prawdę potrzebują.

 


Fundacja zaprasza na "Szkolenia Jezykowe dla pracowników administracji publicznej

z województwa Świętokrzyskiego" sfinansowane w całości przez Miejski Urząd Pracy w Kielcach.

Szkolenia będą odbywały się w weekendy od stycznia do marca wsali 25 A Urzędu Miejskiego w Kielcach a poprowadzą je lektorzy z Uniwersytetu Jagielońskiego. 
Nasza Fundacja sfinansuje koszty dojazdów uczestników na szkolenia, catering, zakup materiałów dydaktycznych.
informacje o szkoleniu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy


Pracujesz w branży budowlanej? Chcesz się rozwijać i szukasz możliwości pogłębienia wiedzy? Możesz skorzystać z dwuletnich studiów MBA sfinansowanych przez amerykański holding Berkshire Hathaway z siedzibą w Omaha w Nebrasce.

Biuro Promocji Fundacji Consilium Europae we współpracy z University of California w L.A. proponuje w pełni sfinansowane stypendium na dwuletnie, zaoczne studia magisterskie MBA, przeznaczone dla osób aktywnych zawodowo w przemyśle z branży budowlanej. Koszt takich studiów to 50 tysięcy dolarów.

Proponowany przez UCLA program skupia się na strategicznej analizie i planowaniu, umiejętnościach interdyscyplinarnych oraz krytycznym myśleniu. Te umiejętności tworzy

na najważniejszych dyscyplinach tego fachu: zarządzaniu kadrami, organizowaniu pracy, księgowości i finansach, marketingu i operacjach finansowych, innowacyjności i przedsiębiorczości jak i typowo technicznych umiejętnosciach.

Studenci, mając dostęp do najbardziej uznanych wykładowców i ekspertów przemysłu budowlanego, nie tylko zyskują doskonałe rozeznanie w kwestiach związanych z ogólnym zarządzaniem, lecz również otrzymują możliwość specjalizowania się w zarządzaniu branżą.

Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Stypendium obejmuje czesne za cały okres studiów

oraz koszty materiałów naukowych. Zajęcia odbywają się w blokach seminaryjnych w długie weekendy począwszy

od czwartku lub piątku i trwających do poniedziałku.

Tytuł Master of Business Administration (MBA) przyznawany jest studentom, którzy ukończyli wszystkie dwanaście bloków seminaryjnych (24 kursy) i napisali pracę magisterską.

Stypendium nie obejmuje kosztów podróży i zakwaterowania.

Chętne osoby zapraszamy do kontaktu na:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodatkową atrakcją jest tygodniowy pobyt w Centrum Biotechnologii w L.A. i wykłady z noblistą z profesorem Randym Schekmanem.

 


We Help in India
Supports research towards a curatorial project exploring the history of early sound and sound technology through archival research and interviews, as well as artistic collaborations between Consilium Europae Ghouse, a Bombay-based curator, and artists, sound recordists, sound theorists, musicians, linguists, researchers and writers whose practice contributes to an understanding of sound ecologies in India.

 

Grant Period: Over twelve months
Consilium Europae Play in India !!!!!


Szkolenia dla bezrobotnych od 2013-03-12 do 2013-11-16

 

W projekcie wzięło udział 436 osób
Projekt skierowany był do osób długotrwale bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Oferta skierowana była do niezatrudnionych osób zamieszkujących na terenie miasta Radomia, a w szczególności do: 
1. bezdomnych, którzy realizują indywidualny program wychodzenia z bezdomności, 
2. uzależnionych od alkoholu po zakończeniu leczenia odwykowego, 
3. uzależnionych od narkotyków po zakończeniu terapii w zakładzie opieki zdrowotnej,
4. osób znajdujących się w sytuacji powodującej ubóstwo oraz uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym 
5. wszelkie inne osoby zagrożone wykluczeniem społecznym (np. samotne matki, osoby długotrwale korzystające z pomocy społecznej).
Fundacja oferowała kompleksowy system wsparcia zapewniający rozwój zawodowy i podwyższenie 
kompetencji osobistych poprzez: 
- szkolenia zawodowe realizowane w ramach trzech profili: pracownik remontowo-budowlany, opiekun osób starszych i niepełnosprawnych, usługi sprzątania i pielęgnacji terenów zielonych, 
- wsparcie psychologa, pracownika socjalnego i doradcy zawodowego, 
- warsztaty grupowe z komunikacji interpersonalnej, asertywności, wzmacniania poczucia własnej wartości i integrujące z grupą, 
- zajęcia w pracowni komputerowej, 
- pomoc w poruszaniu się na rynku pracy i sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych. 

Ponadto zapewniliśmy uczestnikom świadczenie integracyjne w wysokości 50 % zasiłku dla bezrobotnych w pierwszym miesiącu próbnym oraz w pełnej stawce zasiłku od drugiego miesiąca uczestnictwa w projekcie, jak również jeden posiłek dziennie oraz ubezpieczenie OC i NNW.


Promujemy Projekt Fundacji Semper Pro Omnes i naszych koleżanek i kolegów z Warszawy . Projekt rusza 3.11.2013 r, wszystkich chętnych zapraszamy do siedziby Fundacji Semper Pro Omnes. Celem projektu jest rozwój, poszerzenie i promocja oferty prac wolontariackich organizacji pozarządowych i instytucji publicznych dla mieszkańców Warszawy i okolic, oraz zwiększenie jej dostępności w Internecie.

Rozwój i nabywanie doświadczenia.

Wolontariat jest bezpłatną, dobrowolną i świadomą pracą na rzecz społeczeństwa. Działalność w organizacjach pozarządowych, oprócz pomocy innym, przynosi wiele korzyści dla osób, które w niej uczestniczą. Wolontariat jest przede wszystkim dobrym sposobem, by szybko zdobyć niezbędne kwalifikacje do danej pracy. Pozwala również uczestniczyć w ambitnych i wymagających odpowiedzialności projektach, nabywać umiejętności pracy w grupie, zarządzania innymi oraz nawiązywania znajomości. Praca w organizacjach pozarządowych oznacza również podróże, nie tylko na terenie Polski, lecz także po całym świecie, a co za tym idzie - nauka języków obcych.

Dłuższa działalność pozwala na awans. Już po półtorarocznej pracy w lokalnym oddziale ogólnopolskiego stowarzyszenia można zająć w nim wysokie stanowisko. Wystarczy

tylko nie poddawać się i być skorym do działania. Trzeba również zaznaczyć, że pracodawcy wysoko cenią każdą aktywność u kandydatów, jeśli tylko pozwoli mu ona nabyć nowych umiejętności. Wolontariusze są spostrzegani przez pracodawców jako osoby gotowe do podejmowania nowych wyzwań, bezinteresowne, szybko przyswajające wiedzę, obowiązkowe, a jednocześnie wychodzące z inicjatywą i są kreatywne. Działalność wolontariacka jest wyróżnikiem na tle innych aplikacji.

Paweł Czesny z Fundacji Consilium Europae ostrzega, że bierność młodych ludzi z pewnością odbije się na ich pozycji na rynku pracy. – Dziś pracodawca chce wiedzieć, co umie młody człowiek i gdzie się tego nauczył – mówi.
Innymi zaletami jest również satysfakcja z niesienia pomocy innym. Wolontariat to praca dla innych, nie dla korzyści finansowych. Każdej tego typu działalności przyświecają jakieś idee i realizacja ich powoduje spełnienie. Osoby działające w wolontariacie, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, mają zapewnione m.in. opłacenie ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków przez organizację, która przyjmuje świadczenia od wolontariusza na okres do 30 dni. Jeżeli porozumienie zostało zawarte na okres dłuższy niż 30 dni, koszty ubezpieczenia pokrywa państwo. Co więcej zgodnie z ustawą wolontariusze mogą domagać się zwrotu kosztów podróży i delegacji służbowych. Ustawa daje możliwość finansowania również innych kosztów dotyczących pracy wolontariuszy, jednak jest to dobrowolny wybór organizacji korzystającej z ich pracy. Zalicza się do nich: finansowanie ubezpieczenia zdrowotnego (w przypadku, gdy wolontariusz nie posiada prawa do świadczeń zdrowotnych z żadnego innego tytułu); zwrotu kosztów (innych niż delegacja służbowa) poniesionych w związku z wykonywanym świadczeniem; pokrywanie kosztów szkoleń związanych z rodzajem świadczeń opisanych w porozumieniu.


Dziękujemy pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy i Inicjatywie Nasz Dolny Śląsk za zorganizowanie spotkania z osobami zarejestrowanymi w Urzędzie Pracy, którzy byli chętni uczestniczyć w weekendowych szkoleniach, które się odbyły 19-20.10.2013 r., pt. "Aktywny Wolontariusz". To dzięki wam 30 osób otrzymało certyfikat ukończenia szkoleń, który może być ważnym etapem w zdobyciu doświadczenia, umiejętności i referencji przydatnych w życiu zawodowym. 
Koordynatorzy pracy wolontariackiej w organizacjach pozarządowych, instytucjach publicznych, liderzy wolontariatu pracowniczego, jak i sami ochotnicy obserwują wzrost znaczenia kwalifikacji zawodowych i kompetencji uzyskiwanych podczas pracy. Szczególnie ludzie młodzi, wchodzący na rynek pracy, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, mające największe trudności w znalezieniu zatrudnienia, jak również pracownicy firm działający wolontariacko w ramach wolontariatu pracowniczego, doceniają kształtowane poprzez wolontariat umiejętności i postawy przydatne w pracy zawodowej. Jeśli myślisz o wejściu lub powrocie na rynek pracy bądź też o zmianie zawodu, wolontariat może być ważnym etapem w zdobyciu doświadczenia, umiejętności i referencji. Jako jedna z form edukacji nieformalnej daje możliwość wypróbowania sił w różnych dziedzinach życia społecznego, pozwala na zbadanie nowych obszarów pracy.

 


 

     

Dziękujemy za szczodrość wszystkim darczyńcom dzięki którym możliwe było zorganizowanie 12-13 października 5 rejsów po Odrze dla ponad 300-tu dzieci. Choć pogoda nie była najłaskawsza to jednak dzieciaki bawiły się bardzo dobrze. Każdy rejs odbywał się przy współpracy z Wrocławską Policja, Strażą Miejską i Inicjatywa Nasz Dolny Śląsk za co też serdecznie dziękujemy, poza tym prezes fundacji Pan Norbert Krzyżanowski miał okazje przebrać się za maskotkę Policji jaką jest Komisarz Lew co spodobało się najmłodszym dzieciom. 
Szczególnie chcemy podziękować Inicjatywie Nasz Dolny Śląsk, która ufundowała nagrody konkursowe z odtwarzaczami MP3 i telefonami komórkowymi.


Fundacja Consilium Europae wraz z Bankiem Zachodnim WBK i BMW Group Polska zaprasza młodzież z Wrocławia i okolic na szkolenia z "Młodej Przedsiębiorczości". Rekrutacja do pr. rozpocznie się na stronie internetowej Fundacji 15.11.2013r. Dla każdego uczestnika 3 miesięcznego kursu firma BMW ufundowała tablet. Informacje o projekcie dostępne będa na stronie internetowej od 3.11.2013 r. jak i w większości szkół ponadgimnazjalnych na terenie Wrocławia. Serdecznie zapraszamy 

 


 

 

 

Projekt "Asystent współpracy i tworzenia dobrych praktyk dla NGO i Administracji Publiczenej"

1. Projekt ma na celu stworzenie cyklu szkoleń e – learningowych dla Liderów NGO

oraz przedstawicieli Administarcji Publicznej z zakresu tworzenia i stosowania programów społecznego nadzoru nad funkcjonowaniem administracji publicznej w tym: 
• aspekty formalno – prawne przy realizacji działań strażniczych m.in. praktyczne stosowanie: ustawy o dostępie do informacji publicznej., ustawy o udostępnianiu informacji środowisku i jego ochronie, co powinien zawierać BIP, akty regulujące realizacje zadań publicznych. 

  • narzędzia monitoringu - tworzenie planu i strategii monitoringu administracji publicznej, posługiwanie się narzędziami monitoringu, budowanie lokalnych grup monitoringu. 
    2. Tworzenie elektronicznego Monitoringu działalności NGO

 

Działanie te mają na celu poprawę w komunikowaniu się przedstawicie Administracji Publicnznej z przedstawicielami Organizacji Pozarządowych co spowoduje zwiększenie efektywności działań każdej ze stron.

 


 

 

Z urzędem miejskim we Wrocławiu w 2013 r. w maju Fundacja prowadziła projekt pt. "Asystent Wyborczy" – mający za zadanie tworzenie dobrych
praktyk przy akcjach informacyjno - promocyjnych wyborów na terenie miasta Wrocławia. Fundacja przeprowadziła akcje informacyjną połączoną z ankietami na ulicach Wrocławia. Wakacji wzięło udział 5 tyś. mieszkańców Wrocławia. 
Po zakończeniu projektu do Prezydenta miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza został sporządzony raport z przeprowadzonych działań.


 

 

Celem projektu "Asystent NGO" jest stworzenie systemu ułatwiającego rozliczaniem projektów dla organizacji pozarządowych.
Program „Asystent NGO” udostępniony zostanie na specjalnie stworzonej stronie internetowej, na której to również organizacje pozarządowe znajdą informacje nie tylko na temat działania programu wspierającego rozliczenia,

ale również inne przydatne informacje takie jak:
• Porady księgowe
• Jak znaleźć partnera do projektu 
• Jak sprawnie zarządzać NGO
• Poradnik jak korzystać z programu „Asystent NGO”
• I wiele innych
Szkolenia ze wszystkich tematów zostaną przeprowadzone w postaci e-learningu 
Program „Asystent NGO” zostanie stworzony i udostępniony za darmo dla organizacji pozarządowy.
Wszystkie organizacje, które będą korzystały z programu wspomagającego rozliczenie projektów „Asystent NGO” zostaną przeszkolone w zakresie rozliczania projektów i usług księgowych oraz przejdą szkolenia jak posługiwać się programem.

W ramach projektu zostanie również zorganizowana szeroka akcja promocyjna mająca na celu poinformowanie Wszystkich działających organizacji pozarządowych stworzonym produkcje

i jego możliwościach.


 

  

Dolnośląskie Centrum Wpierania Młodzieżowych Pomysłów Biznesowych

Celem projektu jest wsparcie rozwoju różnych form przedsiębiorczości społecznej, współpracy organizacji pozarządowych, biznesu i administracji publicznej oraz upowszechnianie tworzenia własnych miejsc pracy i prowadzenia zyskownej działalności poprzez przeprowadzenie szeregu szkoleń doradczych w tym zakresie. Projekt skierowany jest do młodych ludzi, którzy po ukończeniu szkoły zainteresowani są założeniem organizacji prowadzącej działalność odpłatną lub działalność gospodarczą jako alternatywę w pozyskaniu miejsca pracy, poprzez przekazanie dostatecznej wiedzy od czego zacząć, skąd i jak uzyskać środki finansowe na otworzenie i prowadzenie takiej działalności.
Zadaniem Dolnośląskiego Centrum Wspierania Młodzieżowych Pomysłów Biznesowych jest zapoznawanie uczestników szkoleń z funkcjonowaniem przedsiębiorstw społecznych, ich otworzeniem, wdrożeniem i zarządzaniem, aby skutecznie przeciwdziałać bezrobociu i zaktywizować zawodowo młodych ludzi do lat 30-tu. 
Głównym celem realizacji zadania jest uzyskanie przez uczestników projektu kompleksowej wiedzy jak zrealizować własny pomysł biznesowy i wdrożyć w działalności odpłatnej bądź gospodarczej w organizacji pozarządowej, poprzez podniesienie wiedzy na temat:
zasad utworzenia i działania organizacji pozarządowych - uwarunkowań społeczno-gospodarczych i prawnych.
wdrażania własnych pomysłów biznesowych - biznes planów, zarządzania strategicznego i operacyjnego.
zewnętrznych źródeł finansowania - środków publicznych, środków zagranicznych (w tym funduszy europejskich), sponsoringu i partnerstwa.
zarządzania kapitałem ludzkim, zarządzania procesami interpersonalnymi i grupowymi.
na temat marketingu i sprzedaży.
zarządzania finansami i księgowości.


Projekt współfinansowany jest ze środków
Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
w ramach Programu Operacyjnego
Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

 

 


Projekt "Młodzi w Biznesie" 
Projekt ukończyło 871 uczestników. Projekt był realizowany od 08.2011 r. do 06.2012 r.
Projekt prowadzony był poprzez stronę internetową i moduły e-learningowe.
Uczestnicy którzy ukończyli kursy dowiedzieli się jak „krok po kroku” założyć własną firmę. Od momentu „rozkręcania” własnej działalności czyli powstania pomysłu na biznes po zatrudnienie pracowników. Każdy początkujący przedsiębiorca znalazł tutaj niezbędną wiedzę dotyczącą: formalności urzędowych, podatków, źródeł finansowania działalności. Zapoznał się także z aktualnymi przepisami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej.

Spis szkoleń przypadających na jednego uczestnika:

  1. Zakres 1. Uwarunkowania podjęcia działalności gospodarczej
    1.1. Kryteria wyboru formy organizacyjno-prawnej prowadzenia działalności gospodarczej
    1.2. Kryteria ekonomiczne planowania działalności gospodarczej
    1.3. Koszty założenia firmy i ulgi dla przedsiębiorców
    1.4. Prawa i obowiązki przedsiębiorcy
  2. Zakres 2. Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej
    2.1. Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej
    2.2. Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej
    2.3. Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej
  3. Zakres 3. Formy opodatkowania podatkiem dochodowym
    3.1. Wprowadzenie do podatku dochodowego
    3.2. Karta podatkowa
    3.3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
    3.4. Zasady ogólne i podatek liniowy
    3.5. Umowa o dzieło, umowa zlecenia
  4. Zakres 4. Podatek od towarów i usług VAT oraz pozostałe podatki
    4.1. Podatek od towarów i usług - podstawowe informacje
    4.2. Obliczenie podatku VAT
    4.3. Inne obowiązki podatnika
    4.4. Pozostałe podatki i opłaty
  5. Zakres 5. Źródła finansowania działalności gospodarczej
    5.1. Rodzaje źródeł finansowania działalności gospodarczej: kredyty i pożyczki
    5.2. Alternatywne rodzaje źródeł finansowania działalności gospodarczej
    5.3. Wpływ obcych źródeł finansowania na wyniki finansowe firmy
  6. Zakres 6. Formy zatrudnienia
    6.1. Prawne formy zatrudnienia
    6.2. Zatrudnienie pracowników na podstawie typowych umów o pracę
    6.3. Zatrudnianie na podstawie umowy zlecenia, obowiązki zleceniodawcy
    6.4. Zatrudnianie na podstawie umowy o dzieło
    6.5. Zatrudnianie na podstawie kontraktu menedżerskiego
    6.6. Nietypowe formy świadczenia pracy w ramach stosunku pracy
  7. Zakres 7. Obowiązki związane z zatrudnianiem pracowników
    7.1. Nabór kandydatów do pracy
    7.2. Zatrudnianie bezrobotnych
    7.3. Obowiązki pracodawcy wobec pracownika
    7.4. Ubezpieczenia społeczne i związane z tym obowiązki
    7.5. Zasady prowadzenia dokumentacji, składki i wynagrodzenie

 


Projekt "Nowocześni na Emeryturze" 
Projekt realizowany był w okresie od marca do lipca 2011r. Zajęcia i warsztaty odbywały się w systemie weekendowym. 
Projekt miał na celu zwiększanie kompetencji seniorów w zakresie funkcjonowania poznawczego, posługiwania się nowoczesnymi technologiami oraz obcymi językami, a w konsekwencji lepszego rozumienia współczesnego świata i sprawniejszego uczestnictwa w nowoczesnym społeczeństwie obywatelskim. Poprzez realizację projektu staraliśmy się minimalizować ciągle występujące zjawisko marginalizacji i wykluczenia społecznego osób starszych, dotykającego zwłaszcza starszych seniorów (po 70 roku życia). 
W ramach projektu organizowane były atrakcyjne zajęcia edukacyjno-aktywizujące, dostosowane do potrzeb różnych grup seniorskich, obejmujące trzy bloki tematyczne:
1. nowoczesne technologie, 
2. wspomaganie funkcji intelektualnych i rozwój osobisty, 
3. wspomaganie komunikacji i integracji międzynarodowej. 
Istotnym elementem projektu było opracowanie, na podstawie uzyskanych w jego trakcie doświadczeń (w tym wyników ewaluacji) programów zajęć i materiałów szkoleniowych, które zostały włączone do stałej oferty Fundacji.
W projekcie uczestniczyło 60 seniorów z Warszawy z dzielnicy Praga.

 


W 2010r. od września do listopada. Zajęcia odbywały się w systemie weekendowym w 4 gimnazjach z terenu powiatu skarżyskiego w województwie świętokrzyskim.
Projekt pt. "Od małego do dużego" – skierowany był do dzieci w wieku 10-13 lat. Celem projektu było promować poprawną polszczyznę pisaną w smsach i poprzez komunikatory internetowe.
Projekt skierowany był do dzieci zamieszkałych na obszarze woj. Świętokrzyskiego ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wsi i małych miast. Celem było pokazanie jak poprawnie posługiwać sie językiem polskim, na co dzień. Jednocześnie chcieliśmy wypromować poprawna polszczyznę we wszechobecnych smsach, komunikatorach internetowych gdzie dzieci i młodzież zamiast używać pełnych zdań używają skrótów, które coraz częściej z języka komunikatorów i smsów wkradają się sie do języka potocznego. Naszym celem była walka z tymi właśnie skrótami i pokazanie młodym ludziom, że język polski jest piękny i nie trzeba

sie go wstydzić.
Nasze szkolenia, gry, zabawy i panele dyskusyjne gwarantowały stałą, wysoką, jakość kształcenia,

były dopasowane merytorycznie do potrzeb dzieci i młodzieży, były też nowoczesne i połączone
z portalami spolecznościowymi, dzięki czemu promocja języka polskiego odbywała się w sposób nowoczesny

i przystępny dla każdego użytkownika.
Projekt ukończyło 120 dzieci, które na zakończenie otrzymały dyplomy i upominki w postaci smyczek, kubków i długopisów.